O B A V I J E S T Cijepljenje protiv HPV-a

Autor: Administrator , 7. 10. 2016.

• Do kraja 2016. godine mogu se besplatno i dobrovoljno cijepiti svi učenici i učenice u dobi od 9 do 25 godina.
  • Od 2017. godine mogu se besplatno cijepiti protiv HPV-a svi učenici i učenice osmih razreda osnovne i prvih razreda srednje škole.
  • Od školske godine 2017/18.  cijepljenje će biti besplatno samo za djecu koja pohađaju osmi razred osnovne škole.

Klikom na "opširnije" možete pročitati sve detaljne informacije što je Humani PapilomaVirus i obavijesti za roditelje.

________________________________________________________________________________________________

Nastavni zavod za javno zdravstvo SDŽ

Služba za školsku i adolescentnu medicinu

Ispostava u Omišu

Tel.: 021/861 -387; fax: 021/861-387

n/p ravnatelju škole

Obavijest: Cijepljenje protiv HPV-a

Većina ljudi se tijekom života zarazi HPV-om. Učestalost infekcije najviša je kod mladih spolno aktivnih osoba. HPV može uzrokovati premaligne lezije genitalnog područja, rak vrata maternice, rak stidnice i rodnice kod djevojaka i žena, rak penisa kod muškaraca, a rak usta i grla, rak analne regije i bradavice anogenitalnog područja kod osoba oba spola.

POSTOJI CJEPIVO PROTIV HPV-a!

Od školske godine 2017/18  cijepljenje će biti besplatno samo za djecu koja pohađaju osmi razred osnovne škole.

Cijepljenje će provoditi nadležna školska liječnica kojoj se možete obratiti za sve informacije:

dr.med. Branka Huljev, specijalist školske medicine

ponedjeljak, srijeda , petak -  ujutro

utorak, četvrtak  - popodne

Split, 28. 9.2016.

OBAVIJEST ZA RODITELJE

Besplatno i dobrovoljno cijepljenje protiv humanog papilomavirusa (HPV) omogućeno je u cijeloj zemlji. Tijekom ove školske godine mogu se besplatno cijepiti učenice i učenici 8. razreda osnovne škole i 1. razreda srednje škole. Ti učenici i učenice dobivaju u školi početkom školske godine pozive za cijepljenje u pisanom obliku. Do kraja 2016. godine mogu se besplatno cijepiti i sve učenice i učenici od 9 godina starosti nadalje s ciljem nadoknade ovog prava, jer su do prošle školske godine besplatno cijepljenje omogućavali samo pojedini gradovi i općine. Ovo je posebno važno za srednjoškolce jer će od školske godine 2017./2018. cijepljenje protiv HPV-a bit besplatno samo za učenice  i učenike 8. razreda osnovne škole.

Učenice i učenike cijepi školski liječnik nadležan za školu koju učenik pohađa kojemu se možete obratiti za dodatne informacije te dogovor o cijepljenju. Za cijepljenje učenica i učenika osigurano je četverovalentno cjepivo.

Cijepljenje protiv HPV infekcije učenica i učenika preporučljivo je radi smanjenja rizika od HPV infekcije i razvoja raka. Dostupno cjepivo namijenjeno je za prevenciju raka vrata maternice i čmara (anusa),premalignih promjena vrata maternice, stidnice, rodnice i anusa, teanogenitalnih bradavica prouzročenih određenim tipovima HPV-a. Od raka vrata maternice godišnje u našoj zemljiobolijeva više od 300,aumire više od 100 žena. Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.

Cijepljenje protiv HPV-a

Humani papilomavirus (HPV)

Većina ljudi se tijekom života zarazi HPV-om. Učestalost infekcije najviša je kod mladih spolno aktivnih osoba. Infekcija Humanim papilomavirusom (HPV) može uzrokovati premaligne lezije genitalnog područja, rak vrata maternice, rak stidnice i rodnice kod djevojaka i žena, rak penisa kod muškaraca, a rak usta i grla, rak analne regije i bradavice anogenitalnog područja kod osoba oba spola.

Rak vrata maternice u Hrvatskoj

Treći po učestalosti rak kod djevojaka i žena u dobi od 15-44 godina. Jedna od 100 žena će tijekom života razviti rak vrata maternice. Više od 100 žena godišnje umre od raka vrata maternice u Hrvatskoj. Više od 2.000 djevojaka i žena godišnje oboli od prekanceroznih lezija vrata maternice.

Postoji cjepivo protiv HPV-a

Dostupna cjepiva protiv HPV-a su praktički 100% djelotvorna u sprečavanju trajne infekcije genotipovima 16 i 18 HPV-a koji su odgovorni za nastanak 70% raka vrata maternice. Četverovalentno cjepivo štiti i od genotipova 6 i 11 koji su odgovorni za preko 90% anogenitalnih bradavica. Dvovalentno cjepivo (genotipovi 16 i 18) primjenjuje se isključivo kod ženskog spola u tri doze (dvije doze u dobi od 9 do 14 godina). Četverovalentno cjepivo (genotipovi 6, 11, 16 i 18) primjenjuje se u oba spola u tri doze (dvije doze u dobi od 9 do 13 godina).

Procjenjuje se da je u svijetu do sada primijenjeno više od 80 milijuna doza cjepiva protiv HPV-a.  Brojna istraživanja i dugogodišnje iskustvo cijepljenja pokazuju da je cjepivo protiv HPV-a sigurno. Uobičajene nuspojave su blage, kratkotrajne i prolaze spontano, dok su ozbiljne nuspojave izuzetno rijetke.

Prvi put u cijeloj zemlji besplatno cijepljenje protiv HPV-a

Besplatno i dobrovoljno cijepljenje omogućeno je za učenice i učenike prvog razreda srednje škole  te za djevojke i mladiće te dobi neovisno o tome pohađaju li srednju školu. Privremeno je omogućeno besplatno cijepljenje za učenice viših razreda, odnosno za sve djevojke i žene koje se do sada nisu cijepile.

Cijepljenje učenika i učenika provoditi će nadležni školski liječnik, kojemu se možete obratiti za sve dodatne informacije:

Liječnik: dr. Branka Huljev spec školske medicine

Adresa ambulante: Put Mlije 3 , Omiš

Telefon i e-mail adresa: 861-387; bhuljev@gmail.com

Termini savjetovanja i cijepljenje: po dogovoru