Osmaši u Vepricu

Autor: External , 5. 6. 2017.

Svake godine, sad već tradicionalno, osmaši Osnovne škole Jesenice pred kraj svog osnovnoškolskog puta odlaze na duhovnu obnovu u svetište Majke Marije u Vepric kod Makarske. Redovito su s njima njihovi razrednici, pedagoginja Mirka Ivanišević te učitelji i učiteljice vjeronauka.

Dana 19. svibnja 2017. godine došao je red i na nas - generaciju osmaša 2016./17.

Polako i smireno uz jutarnju molitvu u školskom autobusu krenuli smo na put u osam sati ujutro. Kad smo nakon pola sata vožnje stigli u svetište, učiteljice su nas podijelile u četiri skupine pod nazivima: proljeće, ljeto, jesen i zima. Svaka je grupa imala istu radionicu ali drugog predavača i odvojenu prostoriju-učionicu. Radionica je bila zanimljiva i poučna, malo drugačija nego naš obični sat vjeronauka, ali nama se jako svidjela.Prvo smo birali iz hrpe fotografija onu koja nam se sviđa i opisivali svoje dojmove i izbor, učeći jedni od drugih. Poslije smo čitali dvije priče iz Biblije i izlagali o dobrim i lošim postupcima ljudi, a na kraju smo uprizorili (dramatizirali) priču o razmetnom sinu koji se pokajao, tako da je svaka grupa dobila po jedan dio radnje. Nakon radionica imali smo ispovijed kojoj je pristupila velika većina učenika. Odmah iza ispovijedi bila jesveta misa na kojoj su čitali, svirali i pjevali naši učenici. Misu je predvodio naš don Tomislav Bašić koji se rado odazvao pozivu na terensku nastavu.

Po završetku Mise svi smo se okupili u maloj svečanoj dvorani i zajedno odglumili biblijski tekst u kojem je svaka grupa imala svoj prizor. Na samom kraju smo igrali igru i anketu, podijelili simbolične nagrade i govorili za što smo sve u životu zahvalni Bogu.

Ova duhovna obnova svima nam treba pomoći u budućnosti, pogotovo jer se mi osmaši sada nalazimo na životnom raskršću. Pred nama je kratko vrijeme za važnu odluku o budućemu zvanju pa nam je tako još više nego inače potrebna potpora, razumijevanje i naravno, unutarnja sigurnost i samopouzdanje u svoje odluke. Hvala našim razrednicima, svim učiteljima, vjeroučiteljima, pedagoginji, ravnatelju, roditeljima i svima odraslima što nas ohrabraju u tome. Ova duhovna obnova velik nam je poticaj i nadamo se da ćemo svi sretno krenuti u srednje škole.

Također, nadamo se da će se ova lijepa tradicija nastaviti i na sve buduće generacije osmaša naše OŠ Jesenice.

Nikolina Brkan VIII.c