Dan planeta Zemlje

Autor: Administrator , 1. 6. 2017.

Dan planeta Zemlje (22. travnja) obilježen nizom akcija u našoj školi. Popis aktivnosti i pripadajuće fotografije pogledajte u prilogu.

1. Volonterski rad djelatnika škole

Tijekom Uskrsnih praznika dio djelatnika OŠ Jesenice potaknut  voditeljima sekcija UZ „Lavanda i ruzmarin“ okupio se  u utorak 18. travnja 2017. u ekološkoj akciji na uređenju okoliša škole. Podrezivalo se masline, kosila trava, okopavalo biljke, oblikovalo krošnje grmova, sadilo sadnice donirane od „Parkova i nasada“. Na kraju nije izostalo i zajedničko blagovanje.

2. Nastavak suradnje sa učeničkom zadrugom srednje poljoprivredne škole „Stjepan Radić“

Trećeg svibnja dogovorena je ovogodišnja zajednička akcija učenika i profesora ove škole sa našim učenicima i  ponekim djelatnicima naše škole. Lijep izraz ekološke osviještenosti i pažnje gosti su iskazali ne samo predanim radom već i donacijom sadnica: sukulenata  i prkosa za naša dva kamenjara, nekoliko novih sadnica francuske lavande te pet ruzmarina za formiranje žive ograde na našem „otoku“. Bili smo sretni što ih možemo počastiti domaćim kolačima, sokom i sendvičima te organizirati prijevoz uz pomoć školske zadruge“ Lavanda i ruzmarin“. Kroz druženje koje je potrajalo dva školska sata imali smo mogućnost postaviti i neka nama važna pitanja na koja smo dobili stručni odgovor inžinjera hortikulture.

3. Nagradna akcija prikupljanja otpada za sve razrede

Od ponedjeljka u velikom tjednu pa do četvrtka nakon Uskrsnog ponedjeljka voditelji sekcija  ekološke i humanitarne(caritativne)  uz pomoć pedagoginje organizirali smo odvojeno prikupljanje, brojanje i vaganje starog papira, istrošenih baterija, pet ambalaže te plastičnih čepova. Pobjednik među nižim i među višim razredima biti će nagrađen sa pizzom i kinoprojekcijom za svoj razred.

Bilo je simpatično vidjeti s koliko žara djeca, a i roditelji donose na vaganje papir, kako se trude točno prebrojati  čepove… i kako prepričavaju dogodovštine uz puno smijeha dok su odlazili u potragu za svim ovim kod susjeda i dalje… Rezultati tjedne akcije: 1591 kg papira,1406 boca(od dobivenog iznosa će se kupiti boje za oslikavanje zida u zimskom vrtu  škole),1717 istrošenih baterija, i 11019 plastičnih čepova. Pobjednici se znaju IVa i Va  šk.god. 2016/17.

4. Izrada velike karte svijeta s porukom od plastičnih čepova kao poklon za jubilarnih prvih 150 godina postojanja škole te zajednička fotografija svih učenika.(odgođeno za jesen)

Prije nego prikupljene čepove pošaljemo u eko udrugu pokraj Imotskog koja je raspisala nagradni natječaj za škole pokušat ćemo ih razvrstat po bojama mora, kopna, zelenila, a i leda te formirati kartu svijeta uz pomoć nastavnice Diane Skopljak koja je za tu prigodu nabavila veliki paus papir. Manju kartu bi trajno izložili u školi.

5. Oblutak za zimski kutak(vrt)-poklon svakog učenika školi za njen 150. jubilej

« Ožujak 2024 »