Europski dan jezika

Autor: External , 9. 10. 2019.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna, a osnovni ciljevi ove manifestacije su sljedeći:

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
  2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
  3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Središnje obilježavanje Europskog dana jezika u našoj se školi odvilo 3. listopada u učionici Hrvatskoga jezika šesti školski sat.

26. rujna, datum koji je Vijeće Europe 2001. usvojilo kao službeni datum proslave.

Službene stranice Europskog dana jezika:https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/hr-HR/Default.aspx)

Kako bismo učenike potaknuli na učenje što više jezika u bilo kojoj životnoj dobi, u školi i izvan nje, te im ukazali da je jezična raznolikost alat za bolje međukulturalno razumijevanje, učitelji i učenici udružili su snage u zajedničkom projektu.

Sve je počelo izradom plakata o različitim jezicima, državama, važnosti učenja jezika i izradom geografskih karata koje upućuju na jezičnu raznolikost Europe.

Osim toga, učenici su na vrata svih učionica zalijepili pozdrave na različitim jezicima.

Program se sastojao od recitiranja poezije na različitim jezicima (uz prijevode), predstave, Power Point prezentacija o hrvatskim putopiscima, poliglotima i prevoditeljima, predstavljanja plakata, a završio je kvizom o europskim jezicima u kojem su sudjelovali i učenici i učiteljice.

Mnogi su se učenici potrudili da program bude što razvrnsniji te je taj šesti školski sat prošao u ugodnoj atmosferi u kojoj su prisutni imali priliku mnogo toga saznati i naučiti.

U sklopu projekta predviđeno je snimanje filma o izradi soparnika na tri različita jezika (njemačkom, engleskom i talijanskom jeziku).

Kako je bilo 3. listopada na obilježavanju Europskog dana jezika možete pročitati iz sljedećih učeničkih komentara:

Bilo je mnogo učitelja i učenika. Održan je jako zanimljiv kviz. Neki su se učenici iskazali u znanju. Program je započeo čitanjem pjesama na stranim jezicima što je bilo jako zanimljivo. Poslije su održane prezentacije, a predstava je bila jako poučna. Učiteljice su bile vesele što su njihovi učenici tako nadareni. Ovaj dan je najvaljen već prije jer su učenici na vrata učionica nalijepili oblike država i pozdrave na njihovim jezicima. Bilo je čak petnaest pozdrava na stranim jezicima.

Ovo je održano da pokažemo koliko su jezici važni. Svi znamo izreku: Koliko jezika znaš, toliko vrijediš.

Mario Andrić, 5. B

Moje je mišljenje da su svi dobro odradili posao i jako mi se svidjelo. Svi su nešto naučili.

Iva Vrkić, 5. B

Moje je mišljenje da je to odlična ideja kako bismo prikazali jezike i potakli djecu na učenje stranih jezika.

Marko Gašić, 5. B

Pjesme su recitirali na engleskom, njemačkom, francuskom, talijanskom, češkom jeziku. Bilo bi dobro ako bi svi znali svaki jezik, ali ne znaju. Bitno je da barem 90% ljudi poznaje engleski jezik. Mislim da bi svi trebali znati svoj materinski jezik i engleski. Škola sada ima pozdrave na vratima na petnaest jezika: dobar dan i doviđenja.

Marisa Brničević, 5. B