Zajedno s bakama i djedovima u OŠ Jesenice

Autor: External , 8. 4. 2019.

28. ožujka više od 60 baka i djedova na poziv svojih unuka, a na poticaj vjeroučitelja i razrednika, došlo je obilježiti po prvi put Dan djedova i baka u našoj školi.

Uz izložbu priređen je i prigodni program u kojem su nastupili: Školski dječji zbor s pjesmama Maslina i Lijepa riječ, učenici osmih razreda koji su sami napisali  i izveli aktualan igrokaz o borbi za djecu između roditelja koji se rastavljaju, razmišljanja jedne unuke u obliku monologa lijepo nam je približila Marina Gašić, a ostatak vremena odvojili smo za čitanje najuspješnijih literarnih radova koje smo zajedno s najuspješnijim likovnim radom nagradili prigodnim majicama tiskanim o 150.-oj obljetnici škole.

Školska zadruga počastila je djedove i bake soparnikom, a bilo je majki i baka, čak i učenika, koji su donijeli domaći kolač. Jedan od djedova dobio je besplatni popravak obuće, a baka bon za besplatnu frizuru. Hostese VI. b dobro su odradile podjelu bedževa (na svakom je pisalo ime ponosnog djeda ili bake te imena unuka. Na kraju programa Goran Mladin i učenici su s pozornice pjesmom poručili da nam treba samo ljubav i ništa više.

Učenici su kući zapisali dojmove baka i djedova:

Špiro Milavić(koji je na pozivnici ucrtao baki put do škole) za baku Ivku i djeda Martina :

„Baka i djed zadivljeni su i kažu da je bilo izvrsno.

Mene su dirnule neke riječi učenika. Bilo mi je dobro.“

Roko Milavić, 5.a razred (za djeda Martina Žilića):

„Moj djed išao je na priredbu. Rekao je da mu je bilo izvrsno i da bi rado opet posjetio školu. Također svidjeli su mu se i poneki nastupi. Svejedno ništa na kraju nije bilo bolje od soparnika.“

Sarina baka:

„Osjećala sam se savršeno kad sam pobijedila. Nisam ni imala pojma dok nisam izvadila papirić na kojem je bio broj 18, broj za pobjedu i poklon frizuru. Priredba je bila jako zanimljiva, a radovi su mi se jako svidjeli. Bilo je zanimljivo.“

Ante Zemunik o svojoj baki:

„Moja baka i ja došli smo i sjeli na svoja mjesta. Pogledali smo pripremljeni program i jako nam se svidio. Mojoj se baki i meni najviše svidio igrokaz „Sudnica“. Bilo mi je jako drago što je došlo tako puno baka i djedova, ali mojoj baki je bilo malo neugodno zato što ona ima 48 godina. Nama se jako svidjelo, ali nismo ostali kad se jela hrana. Nadamo se da će biti ovako i sljedeće godine. Ovog dana baka i ja sjećat ćemo se zauvijek.“

Gabriel Džaja napisao je:

„U četvrtak u našoj školi održao se Dan djedova i baka. U našem školskom atriju održao se program za bake i djedove. Najbolje mi je bilo kad su osmaši izvodili program koji je za mene bio jako, jako smiješan. Ali ima i svoju pouku.

Nažalost,  moje bake nisu mogle doći jer je jedna bila u Bosni, a druga je na selu.

Sa zborom  smo pjevali dvije pjesme. Za bake i djedove bile su pripremljene nagrade, a nakon programa čašćenje u vjeronaučnoj učionici.“

Dora Podgornik:

„Svi su bili počašćeni sudjelovati mama je vježbala kući da se suzdrži, da ne plače…za sastav sam dobila nagradu, bila sam ponosna, malo me i šokiralo…Bio je to nezaboravan, pun emocija dan za mene!“

Nina Franić:

Ja sam pozvala svoju baku i djeda te sam ih tamo upoznala sa svojim učiteljima i prijateljima…čitale su se najbolje pjesme i radovi, a na kraju jedan mali domjenak. Baka i djeda su mi rekli kako im je taj dan bio odličan i da bi im stvarno bilo žao da nisu došli.“

Daria Mikas iznijela je svoj dojam:

„Ta večer nas je ispunila radošću. Djedovi i bake su također uživali u svim tim nastupima, u malom iznenađenju priređenom njima. Svaki je nastup imao svoj smisao. Hvala svima koji su na neki način sudjelovali u toj posebnoj večeri.“

Dora Skopljak:

„Dana 28.3. u našoj školi održala se priredba za Dan baka i djedova. Moj djed kaže da mu je bilo odlično: pjesmice, sastavi, igrokazi i sl. Bili su mu zabavni. Moja baka kaže da je bilo odlično. Složili su se da bi svakako voljeli opet otići na priredbu. Meni je također bilo odlično i izvrsno sam se provela i zabavila sam se.“

Maria Kalebić – Intervju s bakom Katicom:

Maria: Kako ti se svidio Dan djedova i baki u našoj školi?

Baka: Jako mi se svidjelo i bila sam oduševljena.

Maria: Što ti je bilo najbolje?

Baka: Ne mogu nešto posebno izdvojiti. Sve mi se svidjelo.

Maria: Što bi promijenila?

Baka: Ne bih ništa promijenila, poštujem što su djeca pripremila i napravila.

Maria: Je li ti bilo žao što si došla?

Baka: Ne, bilo bi mi žao da nisam došla.

Maria: Bi li došla i iduće godine?

Baka: Rado bih došla ako me pozovete i ako bude više soparnika (i preporučujem djeci da jednu soparnik).

Nagrađene literarne radove ne možemo još objaviti jer je u tijeku natječaj“ Na koljenima djeda i bake“. Nagrađeni, ali i svi ostali učenički radovi bit će objavljeni na jesen u našem internom školskom zborniku.

Zasada navodimo imena nagrađenih učenika:

•  Na selu kod moga djeda i bake, Toma Pivčević, 4. c
  • Da sam barem upoznala svoga djeda, Dora Podgornik, 5.c
  • Moj djed, Bepo Zemunik, 6.b
  • Na selu kod moga djeda i bake, Iva Garac, 7.a
  • Moj je did uza me navik sta, Petar Kružićević, 8.b

Nagradu za najbolji likovni rad dobili su učenici 6. b razreda Katarina Moralić i Mario Miljak.

Nadamo se da će iduće godine doći još više djedova i baka te zajedno s unucima uživati u svom Danu punom ljubavi i veselja.

vjeroučiteljica Darija Mladin