2023-12-18 09:59:00

TERENSKA NASTAVA ZA SEDMAŠE

Splitske znamenitosti iz novog kuta

U studenom 2023. godine učenici 7.b i 7.a razreda išli su na terensku nastavu u Split. 

                                         Slavna pomorska tradicija

Prvo šta su obišli bio je Pomorski muzej  u kvartu Gripe. Muzej je osnovan 1997.godine i nalazi se u tvrđavi Gripe, Glagoljska ulica 18 Split. Vidjeli smo prve torpede, puške, mačeve, brodove, ronilačka odjela, brodsku opremu, fotografije, makete i još puno toga iz bogate pomorske prošlosti Hrvatske mnogih razdoblja. Najviše nam se svidjelo razgledavanje stradalih brodova na morskome dnu pomoću virtualnih naočala (VR), a također smo vidjeli prvo ronilačko odijelo. (Bilo je ogromno i teško pa je više podsjećalo na svemirsko odijelo.) Nakon muzeja slijedio je posjet Povijesnom arhivu gdje se čuvaju zemljišne karte iz prijašnjih stoljeća naše županije na talijanskome jeziku. Gledajući stare karte, tražili smo nazive sela i prezimena naših Jesenica i otkrivali da su to uglavnom isti nazivi kao i danas, samo su pojedina slova drugačija.

„Velo misto, a mali svit”

Iz Arhiva posjetili smo u istoj zgradi i izložbu pod nazivom „Velo misto, a mali svit”. Riječ je o slici Splita s početka 20. stoljeća koja je posvećena Miljenku Smoji, velikom hrvatskom novinaru, književniku i televizijskom scenaristu. Napisao je dvije poznate TV serije (Malo misto i Velo misto). Vidjeli smo prve kopačke i prvi balun Hajduka, dresove, pehare, slike momčadi kluba koji ove godine 13. veljače slavi 113 godina postojanja!

Svjetska metropola sporta

 Nakon izložbe prošetali smo par ulica do Kuće sporta , također na Gripama. Putem smo vidjeli paunove koji slobodno lete ili šetaju oko nas. U Kući sporta smo vidjeli slike i čuli o splitskim sportašima kojih je toliko puno za jedan grad od 200 000 stanovnika da je to nevjerojatno. Nabrojat ćemo neke: tenisač Goran Ivaniševic, košarkaši Toni Kukoč i Dino Rađa, atletičarka Blanka Vlašić, plivačica Đurđica Bjedov, veslači Nikša i Siniša Skelin, vaterpolisti  Deni Lušić, Milivoj Bebić i Josip Pavić, rukometaši Ivano Balić i Drago Vuković, nogometaš Bernard Vukas itd. Samo su dio sportaša koji su osvojili olimpijske medalje od 1924. do  2016. a Splićani su ukupno osvojili na olimpijskim igrama 101 medalju zlatnog, srebrnog i brončanog sjaja što je Splitu dalo naziv Svjetske metropole sporta.  Te su medalje iz rukometa, košarke, nogometa i vaterpola kao grupnim sportovima te pojedinačno za plivanje, veslanje, streljaštvo, juda, taekwando, atletika, dizanje utega itd.

Zašto treba ići na terensku nastavu?

Naša je terenska nastava u Splitu bila raznovrsna.  Kao da smo imali nastavu Povijesti, Geografije, Hrvatskog jezika, Građanskog odgoja, Biologije, Tehničke kulture, Tjelesno-zdravstvene kulture u jednom danu... ma, zapravo, naučili smo kao da smo cijeli tjedan bili u školi!

Sve što smo vidjeli, čuli, dotaknuli, pomirisali.... bilo je upečatljivo i živo iskustvo začinjeno druženjem i veseljem. Divili smo se povijesnoj, kulturnoj, prirodnoj, geografskoj i drugoj baštini.  Raznovrsne sadržaje koje smo sretali, upijali smo tijekom obilaženja i ponijeli sa sobom kao poticaj. Upoznali smo nove prostore i stvorili nove vidike izvan zidova škole jer znanje nema granica!

                                                        Franko Bezmalinović i Božidar Andrić, 7.b

 


Osnovna škola Jesenice Dugi Rat