Korak bliže zvjezdama

Autor: Administrator , 16. 3. 2010.

17. studenog 2009. godine neki  učenici petih, šestih, sedmih i osmih razreda OŠ „Jesenice“ išli su na terensku nastavu u Zvjezdano selo na Mosor  tj. na zvjezdarnicu.

Jako su se veselili što će promatrati zvijezde i nešto više naučiti o planetima. Tamo smo upoznali voditelja gospodina Tomislava i njegovog suradnika, poznavatelja svemira gospodina Zorana Kneza koji nam je držao  predavanje uz prezentaciju o Sunčevom sustavu. Govorio je o planetima Sunčevog sustava, brzini kojom se kreću oko Sunca i njihovoj udaljenosti.. Naučili smo da je Mars najbolje istražen planet poslije Zemlje te da ga bolje poznajemo nego Zemljin prirodni satelit. Uglasli vulkan na Marsu je Olympus Mons, visok čak 27 km, a širok 85 km! Mars također ima tri  manja vulkana: Pavonis Mons, Arsia Mons,  i Ascraeus Mons. Ima i dva mjeseca: Fobos i Deimos. Naučili smo da je Mars jedna globalna pustinja. Vidjeli smo snimku astronauta koji je išao popraviti krilo satelita, a iza njega, u pozadini, vidjeli smo Plavi planet i Hrvatsku tj. Dalmaciju, jer je bilo vedro nebo. Rekao je da se Sunce  oko svoje osi okrene za 25 dana i da Zemlja ima nevidljivi magnetski štit. Naučili smo i o Veneri. Na nju dosad nitko nije sletio, ali prošao je blizu. Nisu mogli sletjeti zato što je na površini Venere 500°. Venera ima i vulkan Mat Mons, koji je visok tek, 8 km. O Mjesecu smo također puno toga naučili. Mjesec je od Zemlje udaljen  380 000 km. On se okrene oko svoje osi isto onoliko koliko i oko Zemlje za 29 dana. Naučili smo i o asteroidima: o Vesti i Itokawi. Vesta je najsjajniji asteroid, a Itokawa je nastao sudarom većih asteroida. Također smo naučili da je Merkur najbliži Suncu pa ima najkraću godinu i da se kreće oko 48 km u sekundi. Ako se govori o Sunčevu sustavu, naravno da smo naučili i o Suncu. Ono ima pjege koje se skupljaju na ekvatoru i nestaju. Također, smo naučili da je najveći Zemljin teleskop na Kanarskim otocima. Kad je bilo gotovo predavanje, išli smo gledati  teleskopom Jupiter i njegova 4 mjeseca: Ganimeda, Kalistu, Io i Europu. Teleskop ima povećanje od 200 puta i potpuno je kompjuteriziran. Svi su nestrpljivo čekali da dođu na red pogledati Jupiter. Poslije promatranja imali smo mali kviz iz književnosti. Posjet je organiziran u skolpu Mjeseca hrvatske knjige koja je ove godine posvećena zvijezdama. Kviz je trajao 10 minuta, a imao je 12 pitanja o Pupačićevoj pjesmi Da sam zvijezda...Kad je kviz bio gotov, oprostili smo se od ljubaznih domaćina i krenuli po mraku autobusom nizbrdo vijugavim putem.

Izlet na zvjezdarnicu bio je novo iskustvo za većinu nas i puno smo toga naučili o astronomiji, ali i povezali s drugim nastavnim gradivima.

Anamarija Čikotić, 5.a