Dani kruha u našoj školi

Autor: Administrator , 14. 10. 2010.

Kako i svake godine, 14. listopada poznat nam je po Danu kruha, blagdanu kojeg slavi cijeli svijet kao i naša škola.

Po kratkoj pripovjedi don Nenada Čondića, inače svećenika iz Krila Jesenica, zaključili smo da kruh ne znači samo hranu već i život. Evo kako je to bilo...

3. sat uređivali su se stolovi u atriju škole. Učenici su nestrpljivo čekali da počne odmor.

Na odmoru je svaki razred imao svoj uređeni stol sa svim poslasticama i dekoracijama koje su bile zanimljive,lijepe i vrlo bogate. Na stolu su se nalazili razni kolači, štrudeli, kiflići, a ponegdje se mogla naći i pizza. U Dane kruha uveli su nas učenici šestih razreda s prikladnim rečenicama zahvale Bogu za darove koje nem je dao. A evo tekst koji su učenici izražajno i sa zadovoljstvom čitali:

PRINOS KRUHA: Na stol prinosimo kruh. Kruh je zajedništvo, kruh je snaga, kruh je život. Toliko je ljudi danas bez kruha. Mnogi umiru jer nemaju kruha. Hoćemo li odgovarati mi koji kruh bacamo? Pomozi nam Isuse da budemo solidarni kršćani, ljudi kruha za druge.

PRINOS JABUKE: Prinosimo jabuke. Povezujemo ih s prvim grijehom, s izgonom iz raja. Povezujemo je s ohološću, sa željom da čovjek bude kao Bog. Molimo za sve one koji se i danas stavljaju na mjesto Boga i uzimaju zakon dobra i zla u svoje ruke. Pomozi nam Isuse da se uvijek odlučujemo za dobro.

PRINOS ŠIPKA: Na stol prinosimo šipak. Njegova zrnja nam govore o zajedništvu. Daj nam shvatiti da je svaki član naše škole potreban za njezin život. Pozovi, Isuse, članove ove škole da svojim darovima pjevanja, čitanja, snage i utjehe pomognu da naša škola raste.

PRINOS ORAHA: Na stol prinosimo orahe. Promatrajmo ljusku koja je lomljiva. I mi ljudi lomljivi smo i tuđi udarci nam smetaju. Sjetimo se toga kada ogovaramo druge, kad ih napravedno optužujemo i kad nas bole samo udarci o naše srce.

PRINOS SMOKVI: Na stol prinosimo smokve. Ne daj Gospodine da naš život bude neplodna smokva koje ćeš sasjeći i baciti u oganj. Daj da jednom pred Tebe donesemo plodove dostojne čovjeka kršćanina.

PRINOS MASLINE: Na stol prinosimo masline. Molimo za mir u našim obiteljima, za slomljene brakove, napuštenu djecu i za sve one koji ne mogu pronaći mir u duši. Ti im Gospodine budi mir, ti koji si došao na svijet radi vječnog mira i utjehe.

Nakon tih lijepih rečenica don Nenad Čondić blagoslovio je naše kruhove i peciva koje smo pojeli, a ostatak dali su u dom. Mislim da smo time učinili dobro djelo. Iza odmora nastava se odvijala po ustaljenom rasporedu.

Mislim da moramo cijeniti kruh i život i biti zahvalni Bogu što nam ga svakodnevno daje.

Napisao: Vladimir Tomaš 6.c

Mentor: Renata Kovačić