Terenska nastava u selu Krug Jesenice

Autor: External , 21. 12. 2017.

6. prosinca 2017. na dan Svetoga Nikole učenici sedmih razreda naše škole imali su terensku nastavu iz Hrvatskoga jezika u starom selu Krug Jesenice, udaljenom tri kilometra od naše škole na Oriju. Kako je bila popodnevna smjena, terenska nastava održala se prva tri školska sata do velikoga odmora u 16:20 sati.

„Hrvatska je riječ koju naučih od majke i ono u riječi mnogo dublje od riječi...“(D: Ivanišević)

6. prosinca 2017. na dan Svetoga Nikole učenici sedmih razreda naše škole imali su terensku nastavu iz Hrvatskoga jezika u starom selu Krug Jesenice, udaljenom tri kilometra od naše škole na Oriju. Kako je bila popodnevna smjena, terenska nastava održala se prva tri školskasata do velikoga odmora u 16:20 sati.

Na pješačenje uzbrdo krenulo je 39 učenika jer je petnaestak učenika bilo oslobođeno nastave budući da je sv. Nikola zaštitnik Krila Jesenice pa sedmaši iz te župe nisu pohađali nastavu. Nakon 40-ak minuta hoda, ugrijani i zadihani okupili smo se ispred strare škole u kojoj se od 1903. održavala nastava. U uvodnom govoru, učenica Dora Brničević govorila nam je o tim prvim početcima škole u Jesnicama. Ove godine slavimo i 150 godina škole u našem zavičaju.

Iz naših jeseničkih škola potekli su mnogi ugledni liječnici, inžinjeri, svećenici, znanstvenici, pjevači, a mi smo se posebno osvrnuli na tzv. prešućene pjesnike Srećka Karamana, Branka Klarića, Jakšu Ercegovića i pročitali smo neke njihove pjesme. Posebno smo se osvrnuli na najvećeg jeseničkog i hrvatskog pjesnika čije su pjesme u svim školskim čitankama- Dragu Ivaniševića. Pročitali smo njegovu Hrvatsku, jednu od najljepših domoljubnih lirskih pjesama uopće i pjesmu Moj did, intimnu lirsku pjesmu iz čitanke za 6. razred. Nakon ove male priredbe prošetali smo po selu uživajući u ljepotama sela, u uličicama sa suhozidovima, u sjenama stoljetnih murvi, u tišini borova i društvu svoje generacije. U povratku smo obišli i malu crkvu svetoga Ivana koja nas je dočekala otvorenih vrata i također podsjetila na našu tradiciju i baštinu koje se češće treba sjetiti i poštovati!

(Uživali smo i ovako to želimo podijeliti s drugima!)

Laura Čaljkušić, Lea Petrić i Karla Žilić 7. razred

« Ožujak 2024 »