DanI kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: External , 24. 10. 2018.

17.listopada 2018.obilježili smo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.Teško je bilo procijenti čiji je stol bio mirisniji, bogatiji,a učenici radosniji.

Hvala svim majkama, bakama, djelatnicima i učenicima što su svima nama a posebno potrebnima,uljepšali taj dan.

DANI KRUHA U OŠ JESENICE

U srijedu 17.  listopada u našoj školi održao se dan kruha. Svečanost je započela pjesmama Zahvali i Prinosimo kruh... koje su pjevali učenici. Uslijedile su recitacije učenika petih razreda o važnosti kruha. U atriju škole bilo je 11 stolova svih razreda od 5. do 8. razreda. Prigodno smo uredili stolove hranom, voćem i ukrasima, pomolili smo se, a don Toni je blagoslovio hranu i nas. Nakon ceremonije poslužili smo se hranom. Budući da nismo pojeli svu hranu, odlučili smo je dati potrebitima kao što je Dom za stare i nemoćne u Dugom Ratu, pučkoj kuhinji u Splitu i časnim sestrama koje brinu za djecu s teškoćama u Omišu.

To je bio jedan predivan dan jer smo svi naučili cijeniti hranu i dijeliti je sa drugima te tako činiti dobra djela.

Ovim putem se zahvaljujemo svim majkama, učiteljicama i učenicima koji su sudjelovali u ovom zajedničkom projektu, također zahvaljujemo i don Toniju koji nas je posjetio i s kojim smo u molitvi  zahvalili Bogu na darovima te tako jedni drugima uljepšali dan i učinili ga našim i posebnim.

Radujemo se što su Dani kruha lijepa tradicija koju njegujemo godinama i koja nas sve učenike spaja za stolom koji sami uredimo!

Do sljedeće godine, neka svi budu zdravi i veseli!

Nina Klarić i Petra Tomaš  6. a

U nastavku pročitajte nekoliko učeničkih  literalnih radova o kruhu...

Kruh

Kruh je ono bez čega ne možemo. Ali opet ga ne cijenimo.

Bacamo ga,

a  svakih pet sekundi jedno dijete umire od gladi.

Sebični smo jer imamo sve. I nije nas briga za druge.

Trebamo biti zahvalniji na svemu jer nikad ne znamo što nam život nosi.

Zato počnimo  s poštivanjem.

Promislimo koliko djece nema hrane.

Stavimo se na njihovo mjesto

i počnimo cijeniti stvari koje imamo

i koje nam Bog pruža.

M.S.

Zahvalnost Bogu za kruh

Bog je stvorio pšenicu,

a mi brašno,

te od njega kruh.

Kruh sve nahrani

Čak i gladne siromahe,

i beskućnike gladne.

Kad je hladno

Srce je gladno.

Kad nema brašna

Nema ni kruha,

A bez kruha, hrane i

eto teške gladi.

Zahvaljujmo zato Bogu za kruh

jer s Bogom nikada nećemo biti gladni.

E.Č.

Hvala Ti

Hvala ti Bože za kruh,

Što ga blagujemo uz Tebe svaki dan.

Hvala Ti Bože, što svake godine imamo Dane kruha.

Hvala Ti Bože na beskrajnoj ljubavi što nam daješ.

Hvala Ti Bože što čuvaš mene, moju obitelj,

bližnje i prijatelje.

Hvala Ti Bože!

B. M.

Kruh

Kruh je velika riječ jer on hrani cijeli svijet. On je svagdašnja hrana svih obitelji. Može biti crn ili bijel, tvrd ili mekan. Miris mu je ljubav i oprost. On je običan, ali velik. Za sobom nosi veliki teret čovjeka i prirode.

Njegov put traje stoljećima, ali nema ničeg boljeg. Zato moramo zahvaliti Bogu molitvom što imamo svaki dan kruh na stolu i nikad ga podcijeniti.

D.P