Svjetski dan jabuka

Autor: Margarita Kožul, 20. 10. 2023.

Jabučice najdraža

Neizbježan, važni nadnevak obilježen u našem razredu i ove godine je Svjetski dan jabuka. S pripremama smo započeli tjedan ranije. Slikarskom teksturom naslikali smo drvo jabuke i njezine slatke plodove. Prvi korak je bio naslikati pozadinu i potom, na nju, dodati detalje. Predano i marljivo smo prionuli na zadatak. Ponosni na rezultate, slušali smo same pohvale od strane učiteljice.

Riješili smo i matematičke jabučne zadatke. Zanimljivo je da su se u njima pojavile nama poznate sorte jabuka. Jedna od omiljenijih je, baš taj dan, bila obrok za užinu.

Jednom tjedno u produženom boravku igramo po jednu igru. Imena igara prate abecedni red. Aktivnost se zove Igre oko nas (Svaki tjedan igra na slovo novo). Tjedan u kojem smo obilježavali Dan jabuka je "pao" na slovo f. Zaigrali smo se s frizbijima. Izradili smo frizbi s motivom crvene ili zelene jabuke od recikliranih papirnatih tanjura. Naučili smo ga pravilno bacati i hvatati. Nismo ni znali da učiteljica planira i razredno natjecanje. Podijelili smo se u dvije ekipe - crvena i zelena jabuka, ovisno o boji jabuke koju smo izabrali naslikati na frizbi. Natjecali smo se u štafetnoj verziji igre kružić-križić. Učiteljica je pripremila polja od užeta u atriju škole. Zadatak je bio složiti jabuke iste boje u stupac, redak ili dijagonalu.

Dobili smo zadatak od učiteljice, ponijeti pregaču od kuće. Znali smo da se "kuhaju" nekakva iznenađenja. Nismo ni mogli zamisliti da ćemo izraditi najukusniju štrudlu od jabuka. Svi smo dobili recept te ga dobro proučili. Odjenuli smo pregače i spremni se spustili do blagovaonice. Tu nas je čekao sav potreban pribor i sastojci. Sami smo ogulili jabuke, naribali ih, pripremili smjesu za premazivanje, rasporedili pripremljeno po korama i zarolali. Draga učiteljica Ivana nam je uskočila i pomogla s pečenjem. Neizmjerno joj se zahvaljujemo! Jedan dio smo pojeli ili ponijeli kući, a drugi  odnijeli u zbornicu i razveselili učitelje za vrijeme velikog odmora.

Kad se male ruke slože, sve se može, sve se može!