Dan planeta Zemlje

Autor: External , 22. 4. 2023.

Treći tjedan mjeseca travnja posvetili smo obilježavanju Dana planeta Zemlje. Uz razgovor o važnosti očuvanja prirode, likovnu aktivnost i čitanje slikovnice, na radionici u Etnografskom muzeju oslikavali smo platnene vrećice.

Šetnjom prema parku razgovarali smo o ljepotama našeg planeta i načinima na koje mi možemo pomoći u tome. Dogovorili smo se da ćemo pokušati nakon što nam neka stvar više ne treba, razmisliti kako tu stvar možemo ponovno iskoristiti. Dali smo učiteljici primjer kako kod kuće ponovno upotrebljavamo neke stvari, primjerice staklenke, plastične posude za sladoled i sl. Time smanjujemo količinu otpada koju stvaramo.

Prilikom povratka u školu došli smo na ideju kako ponovno iskoristiti stare kutije i promotivne letke. Strane kutija poslužile su nam kao podloga za likovni rad, a promotivni letci kao kolaž papir. Izradili smo prikaz našeg predivnog planeta.

Na Zemlji smo nacrtali sve njene ljepote, a jedna od njih smo definitivno i mi! :-) Razredni pano smo upotpunili važnim eko porukama.

“Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo naslijedili od svojih djedova i očeva, nego smo ih posudili od svojih potomaka.“ - Poglavica Bik Koji Sjedi

Taj tjedan išli smo na terensku nastavu u Split. Obišli smo važne znamenitosti grada.

Zatim smo posjetili Etnografski muzej. Nakon razgledavanja muzejskih primjeraka, na radionici smo oslikavali platnene vrećice željenim uzorkom. Već prije smo s učiteljicom pričali kako su platnene vrećice bolji izbor od plastičnih jer su izdržljivije pa ih možemo duže vremena koristiti. Našu originalno oslikanu vrećicu ćemo s ponosom nositi.

Za kraj tjedna čitali smo priču Jabukan autorice Lane Momirski. Očarala nas je ilustracijama, a ponajviše zanimljivom pričom o skupini djece koja kroz igru otkrivaju tajne šume.