Terenska nastava: Dugopolje - Kraljeva peć

Autor: Matea Rogošić, 7. 10. 2022.

Kraljeva peć

Učenici 3.C razreda su zajedno sa svojim vršnjacima iz škole u listopadu imali organiziranu terensku nastavu. Posjetili su špilju Kraljeva peć u Dugopolju i uživali u cjelodnevnom boravku u predivnoj prirodi i na svježem zraku sudjelujući u brojnim zanimljivim i poučnim aktivnostima.

Ranim jutrom uputili smo se u Dugopolje gdje su nas dočekali vodiči koji su s nama proveli cijeli dan.

Podijelili smo se u grupe i uputili u razgledavanje peći. Kraljeva peć jedinstven je prirodni fenomen. Ulaz je širok oko 40 metara i visok 20 do 30 metara, a špilja je duboka oko 110 metara. Kraljeva peć ne obiluje špiljskim ukrasima, a dio špilje prekriven je grmljem i vegetacijom.

Dok je dio učenika bio u špilji, ostali su se zabavljali plešući, igrajući se, proučavajući cvijeće i bogatu biljnu vegetaciju.

Nakon razgledavanja Kraljeve peći koja nas je uistinu oduševila, uputili smo se na livadu na kojoj su se održavale radionice snalaženja u prostoru. Učenici su, podijeljeni u grupe, usavršili vještinu vezivanja jednostavnih izviđačkih čvorova, snalazili se u prostoru s pomoću Sunca i kompasa, te saznali kako se mogu u prostoru orijentirati uz pomoć zvijezda. Uvježbali su i snalaženje na geografskoj karti.

Na kraju izleta ostalo nam je još malo vremena za razonodu i igre na otvorenom. Dio učenika odabrao je nogomet, dio igru graničara, a dio učenika je išao u šetnju i razgledavanje prirode s vodičima.

Na kraju, sretni smo se uputili prema autobusu. Dan je bio uistinu predivan i sigurno ćemo ga dugo pamtiti.

« Rujan 2024 »

šk.god. 2024./25.